Karın Estetik Ameliyatı (Karın Germe)

  1. Ana Sayfa
  2. Estetik Cerrahi
  3. Karın Estetik Ameliyatı (Karın Germe)
karın germe ameliyatı
Karın bölgesi estetik ameliyatı sarkmış, herhangi bir sebepten iz kalmış karın kaslarının güçlendirilmesi ve derisinin görünümünün düzeltilmesi için uygulanan bir prosedürdür. Bu prosedür aynı zamanda karın sıkılaştırma ya da karın germe ameliyatı olarak da geçmektedir. Karın bölgesi ameliyatı basit bir yağ aldırma (liposakşın) operasyonu değildir. Bu ameliyat, yağlı bölgeden kurtulmanın bir başka yöntemle yapılmasını içerir, bazen yağ aldırma ameliyatlarında uygulanan prosedürleri de barındırabilir ancak ondan ibaret değildir.

Karın Germe ya da Karın Bölgesi Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın estetiği ya da karın germe hastanede bir ameliyathanede yapılır ve genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bu anestezi çeşidi sizi prosedür boyunca tamamen uykuda tutar ve acıyı hiç bir şekilde hissetmezsiniz. Ameliyat 2 ila 6 saat arasında sürebilir. Ameliyat sonrası 1 ila 3 güne kadar hastanede kalabilirsiniz. Ameliyat başlangıcında size anestezi verildikten ve vücudunuz tamamen uyuştuktan sonra cerrahınız karın bölgesinde kesikler açar. Bu kesik, pubik bölgenizin hemen üstünde bir bölgede yapılır. Cerrahınız, karın bölgenizin daha sıkı ve iyi görünümlü olabilmesi için alt ve üst karın bölgesindeki yağlı bölgeleri ve sarkmış deriyi alır. Daha gelişmiş ameliyatlarda cerrah ayrıca yan karın bölgesindeki yağ ve sarkmış deriyi de alabilmektedir. İşlem bittikten sonra cerrahınız karın bölgesindeki kesiği dikecektir. Dikiş işlemi sonradan alınacak tüpler ile desteklenmekte, en son olarak sıkı bir bandaj yardımı ile karın bölgeniz sarılmaktadır. Daha basit karın bölgesi estetik ameliyatlarında, cerrahlar endoskop denilen bir medikal cihazı kullanmaktadır. Endoskoplar, deri altında küçük kesiklerden yerleştirilen küçük kameralardır. Bu kameralar, ameliyathanedeki monitörlere görüntü aktarmakta, bu sayede cerrah üzerinde çalıştığı bölgeyi ayrıntılı şekilde görebilmektedir. Cerrah yağlı bölgeyi küçük kesiklerden içeriye gönderdiği aletler ile alabilmekte, bu operasyonun adına endoskopik cerrahi denilmektedir.

Karın Germe ya da Karın Bölgesi Estetik Ameliyatı Neden Yapılır?

Bu operasyon, estetik amaçlar ile kişinin istediği doğrultusunda yapılmakta, herhangi bir tıbbi gerekliliği bulunmamaktadır. Karın bölgesi estetik ameliyatı, özellikle sık kilo alıp verme sonucu bölgede sarkan derinin kişinin görünümünden memnun olmamasına sebep olması sonucu yapılır. Bu ameliyat, alt karın bölgesinin sıkılaşması ve sarkmış derinin düzeltilmesi için yapılmaktadır.

Karın bölgesi estetik ameliyatına şu gibi durumlarda başvurulabilir:

* Birden fazla doğum yapmış kadınlarda, bozulmuş karın formunun diyet ve egzersiz gibi yöntemler ile sıkılaştırılamadığı zaman * Derinin ve kasların kendini toparlayamaması ve sağlıklı formuna dönmekte zorlanması durumlarında. Bu durum en yaygın olarak, bir dönem çok fazla kilo almış sonrasında ise bu kiloları verdiği halde vücudunu şekle sokamamış kişilerde görülür. Karın bölgesi estetik ameliyatı oldukça ciddi bir prosedürdür ve karar verilmeden önce riskleri ve faydaları dikkatle gözden geçirilmelidir. Karın bölgesi estetik ameliyatı, kilo vermek için alternatif bir yöntem olarak görülmemelidir.

Karın Bölgesi Estetik Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Karın bölgesi estetik ameliyatında uygulanan anestezi ile ilgili genel riskler; * İlaçlara vücudun vereceği tepkiler * Nefes alma problemleri * Kanama, pıhtılaşma veya enfeksiyon problemleri Karın bölgesi estetik ameliyatına özgü olası riskler: * Yara izinin kalabilmesi * Deri kaybı * Karın bölgesinde ağrı veya hissizliğe yol açabilecek sinir ucu hasarları * İyileşme sırasında görülebilecek zorluklar

Karın Bölgesi Estetik Ameliyatı Prosedürü Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Cerrahınıza veya ilgili hemşireye aşağıdaki durumları belirtmeniz gerekmektedir: *Eğer prosedür öncesi gebe kalmış olma ihtimaliniz varsa * Reçetesiz veya reçete altında kullandığınız herhangi bir ilaç veya kronik bir rahatsızlığınız varsa Ameliyat Öncesi; *Ameliyattan birkaç gün öncesinde, aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin), warfarin (Coumadin) gibi kan sulandırıcı ilaç kullanımını azaltmanız gerekmektedir. *Ameliyat günü de dahil olmak üzere kullanmak zorunda olduğunuz ilaçları cerrahınıza sormalısınız. *Eğer sigara kullanıyorsanız, bırakmaya çalışın. Sigara içmek, solunum problemleri gibi riskleri artırarak ameliyat sonrası komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Sigarayı bırakmak için sağlık personelinden yardım alabilirsiniz. Ameliyat gününde: *Ne zaman yemeyi ve içmeyi bırakmanız gerektiğine dair size verilen talimatları yerine getirin. *Cerrahınızın vermiş olduğu ilacı az bir su ile için. *Hastaneye zamanında gelin.

Karın Bölgesi Estetik Ameliyatı – Karın Germe Prosedürü Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat sonrası birkaç gün içinde ağrı ve rahatsızlık hissetmeniz normaldir. Cerrahınız, oluşan ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler yazacaktır. İyileşme sürecinde, bacaklarınızı ve kalçanızı bükerek dinlenmeniz, karın bölgenizdeki gerilimi azaltacak ve ağrıyla başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır. İlk 2-3 hafta, korse benzeri elastik bir bandaj yardımı ile karın bölgenizi desteklemeniz iyileşmenize yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrası 2 ile 4 haftaya kadar karın bölgenizi zorlayıcı ani veya kuvvetli hareketlerden kaçınmalısınız. Yara iziniz, ameliyattan sonraki 1 yıl içinde tamamen iyileşecek ve rengi açılacaktır. Bu süre içinde karın bölgenizi güneşe maruz bırakmaktan kaçının, çünkü güneş yara izinin rengini koyulaştıracak ve belirginleşmesine sebep olacaktır. Karın Bölgesi Estetik Ameliyatının Prognozu/ İyileşme Seyri Nasıldır? Bir çok hasta, bu operasyondan fayda gördüğünü ve memnun kaldığını belirmektedir. Bir çok kişi, bu ameliyat sonrası kendine güvenlerinin arttığını söylemektedir. Karın Bölgesi Estetik Ameliyatının Alternatif İsimleri: Karın bölgesi kozmetik cerrahisi, abdominoplasti, karın sıkılaştırma, karın germe
Avatar

admin

Şu Tarihten Beri Yazarımız:  17 Ağustos 2018