Çene Büyütme Ameliyatı – Çene Estetiği

  1. Ana Sayfa
  2. Estetik Cerrahi
  3. Çene Büyütme Ameliyatı - Çene Estetiği
cene-estetik-buyutme
Çene büyütme ameliyatı, çenenin şeklinin değiştirilmesi veya büyütülmesi amacı ile plastik cerrah tarafından yapılan bir çene estetiği operasyonudur. Çene büyütme ameliyatı, ya çeneye implant yerleştirilerek veya çene kemikleri üzerinde değişiklik yapılarak gerçekleştirilmektedir.

Çene Estetiği Nedir?

Çene estetiği büyük çeneyi küçültme, küçük çeneyi büyütme ya da çenedeki işlevsel ya da şekilsel başka bozuklukları düzeltmek için plastik cerrahi (estetik cerrahi) tarafından yapılan ameliyatların genel adıdır. Özellikle diş dizilimi ile ilgili işlevsellikteki bozulmaların olduğu durumlarda ortodontist bir diş doktoru da bu operasyonu yapabilir.

Çene Büyütme Ameliyatı Nedir?

Çene büyütme ameliyatı, plastik cerrahi müdahalesine uygun özel kliniklerde veya hastane ortamında yapılabilmektedir. İlk olarak yüz ve çene bölgeniz için röntgen çekilecektir. Bu sayede cerrah, çenenizin hangi bölgesinde operasyon yapılmasının daha iyi olacağına karar verecektir. Eğer yalnızca implant yerleştirerek ameliyat gerçekleştirilecekse; * Genel anestezi altında uyutulmuş olacak ve acı hissetmeyeceksiniz. Ya da bölgesel anestezi yolu ile çene bölgenizi ve acıyı hissetmemeniz sağlanacaktır. * Ameliyat kesikleri, ya ağız bölgesinin içinden veya çenenin altından yapılacaktır. Çene kemiklerinin arasında, kasların altında bir kese oluşturulacak ve implant bu kesenin içine yerleştirilecektir. * Cerrahın yöntemine göre, bölgeye kemik, yağ tabakası veya içi biyolojik sıvı ile doldurulmuş implant yerleştirilecektir. * Kesikleri kapatmak için dikiş atılacaktır. Eğer kesi ağzın içinden açıldıysa, dikişler neredeyse görünemez biçimde Eğer çene kemiklerinin yer değiştirmesi ile ilgili işlem yapılacaksa; * Bu işlem genellikle genel anastezi altında uygulanır. * Cerrah bu işlemde kesiyi ağızın içinden açar, alt diş etlerinin içinden çene kemiklerine ulaşır. * Ameliyat işlemi ağzın içinde yapıldığı için yara izi veya dikişler görünür olmayacaktır. * Bu şekilde yapılan çene büyütme ameliyatı 1 ile 3 saat arasında sürebilmektedir. Çene ameliyatları genelde burun estetiği ameliyatları (rinoplasti) veya yüz bölgesinde yapılan liposakşın ile beraber yapılabilmektedir.

Çene Büyütme Ameliyatı Neden Yapılmaktadır?

Çene büyütme ameliyatı, çoğunlukla, burun büyüklüğüne ve yüzün genişliğine göre çeneye şekil vererek yüzün görünümünü dengelemek amacı ile yapılmaktadır. Genelde çeneleri küçük veya yüz kemiklerinin gerisinde kalmış, ancak çiğneme veya dişlerinde bir problem yaşamayan bireylere uygulanan bir operasyondur. Çene büyütme ameliyatı tıbbi değil estetik amaçlar ile yapılmaktadır. Çene büyütme ameliyatı öncesinde uzman bir cerrah ile beklentilerinizi tartışın ve unutmayın, mükemmellik değil, gelişim beklentisinde olun. Eğer diş dizilimiyle ilgili bir problem de eşlik ediyorsa ortodontist ve plastik cerrah ameliyatı birlikte yapabilirler.

Çene Büyütme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Çene Büyütme Ameliyatının en yaygın komplikasyonları şunlardır;

* Morluk ve berelenmeler * İmplantın kayması * Şişlikler

Diğer Muhtemel Komplikasyonlar;

* Dişlerde hasar oluşması * Çene bölgesinde his kaybı

Nadiren Görülen Komplikasyonlar;

* Kanın pıhtılaşması * Enfeksiyon (böyle durumlarda implant yerinden çıkarılabilir) * Acı ve ağrının azalmaması * Deriyi hissetmekte zorluklar, hissizlik Çene büyütme ameliyatının sonuçlarından bir çok hastanın memnun kaldığı bilinmektedir ancak eğer sonuçlar etkili olmadıysa ve aşağıdaki problemler ile karşılaşılıyorsa ameliyat sonrası başka ameliyatlar da yapılabilir; * İyileşmeyen yaralar * Yara izleri * Yüzün simetrisinin bozulması * Çene altında ya da yüzde deri altında sıvı toplanması * Yüz şeklinin anormal şekilde bozulması * İmplantın yerinden oynaması NOT: Unutmayın, sigara kullanımı iyileşmeyi geciktirecektir!

Çene Büyütme Ameliyatı Sonrasında:

* Ameliyat sonrası rahatsızlık ve ağrı hissedeceksiniz bu normaldir. Cerrahınıza hangi ağrı kesici ilaçları kullanabileceğinizi sormalısınız. * Ameliyattan sonraki 3 aya kadar çenenizde bir miktar hissizlik olabilir. Buna benzer şekilde ameliyattan sonra yaklaşık 1 hafta çenenizde bir gerginlik ve çekilme hissi yaşayabilirsiniz. Şişliğin bir çoğu ameliyattan sonraki 6 hafta içinde geçer, ancak bu süre yapılan prosedürün çeşidine göre değişkenlik gösterir. * Çene büyütme ameliyatı sonrası 1-2 gün sıvı ile veya püreler ile beslenmeniz gerekebilir. * Genellikle çenenin ve yüzün dış kısmından yapılan bir bandaj ile ameliyat bölgeniz korunacak ve ameliyat sonrası 1 hafta içinde bu bandaj çıkarılacaktır. Bunu takip eden 4-6 hafta içinde de uyurken destekleyici bir bandana takmanız istenebilir. * Ameliyat günü hemen sonrasında yavaş hareketler yapabilir durumda olacaksınız. Günlük rutininize ise 7 ile 10 gün arasında dönebilirsiniz. Bu konuda cerrahınızın yönergelerine dikkatlice uymak iyileşme sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Çene Büyütme Ameliyatının Prognozu/ İyileşme Seyri Nasıldır?

Ameliyat kesileri çene altında açılmışsa, yara izleriniz iyileşse de bir miktar görünür olacaktır. Bir çok implant ömür boyu dayanır. Bazen implantlar kişinin kendi bedeninden alınan kemik veya yağ dokusu ile doldurulur, bu durumlarda implant bedene tamamen adapte olur. Çene büyütme ameliyatı sonrası bir kaç ay şişlikleriniz olacağı için, çenenizin ve yüzünüzün asıl şeklini ancak 3-4 ay sonra net şekilde görebilirsiniz.

Çene Büyütme Ameliyatının Alternatif İsimleri:

Büyütme mentopilastisi; Genioplasti; Çene Estetiği
Avatar

admin

Şu Tarihten Beri Yazarımız:  17 Ağustos 2018