Alternatif Tıp (Tamamlayıcı Tıp)

  1. Ana Sayfa
  2. Alternatif Tıp
  3. Alternatif Tıp (Tamamlayıcı Tıp)
Alternatif Tıp (Tamamlayıcı Tıp)

Alternatif Tıp (Tamamlayıcı Tıp)

Tamamlayıcı ve Geleneksel Tıp ya da halk arasında daha çok bilinen adıyla Alternatif Tıp uygulamaları günümüzde giderek yaygınlık kazanıyor. Akupunktur, fitoterapi, homeopati, refleksoloji, biyoenerji, hacamat gibi alternatif tıp uygulamalarının bazıları binlerce yıldır insanlık tarafından bilinmekte ve uygulanmaktadır. Günümüzde yaygınlaşmasının en önemli sebebi elbette bu konudaki talebin de artması.

Alternatif tıp yöntemlerinin bazı uygulayıcılar tarafından adeta her hastalığa çare olarak sunulması önemli bir handikap. Ancak uygulayıcılar içinde modern tıp eğitimini de almış olan ve verilere dayalı olarak bu uygulamaları yapanlar da mevcut.
Bu durumda sağlık hizmeti arayanlara düşen önemli görev var. O da UzmanTerapi ve benzeri kaynaklara başvurarak tedavi seçeneklerinizi dikkatle araştırmaktır.  Eğer alternatif tıp yöntemlerine başvuracaksanız, sizin tedavinizde birincil rolü olan doktorunuzla bu arayışınızı mutlaka konuşmalısınız.

Modern tıp alternatif tıbbı ya da tamamlayıcı tıbbı tamamen reddetmemekle birlikte modern tıbbın imkanlarını bir kenara bırakarak yalnızca alternatif ve tamamlayıcı tıbba yönelmeyi doğru bulmuyor. Geleneksel tıp bazıları binlerce yıldır kullanılan akupunktur gibi yöntemlerdir. Maalesef ülkemizde bu yöntemleri üniversite ortamında bilimsel olarak araştırmak ve uygulamak isteyen doktorlar da piyasayı dolduran şarlatanlarla aynı kefeye koyuluyor.

UzmanTavsiye sitemiz özellikle geleneksel ve alternatif tıpla ilgilenen tıp doktorlarının sitemizde bulunabilir olmasını önemsiyor. Böylece halkımız da hakkettiği bilimsel zemine dayalı hizmete ulaşabilecektir.
Author Avatar

Yazar Hakkında