Plastik Cerrahi ve Kozmetik Cerrahi

  1. Ana Sayfa
  2. Estetik Cerrahi
  3. Plastik Cerrahi ve Kozmetik Cerrahi
plastik-estetik-cerrahi
Plastik cerrahi ya da estetik cerrahi cerrahi operasyonlar ile beden görünümünü yeniden şekillendirebilmektedir. İnsanların çoğunlukla görünümünü değiştirmeye çalıştıkları beden bölgeleri şu şekilde sıralanmaktadır: *Göğüsler: Göğüsleri büyütmek veya küçültmek, veya sarkan göğüsleri yeniden şekillendirmek *Kulaklar: Kulak büyüklüğünü küçültmek veya çıkıntılı kulak yapısını başa yakın şekilde şekle sokmak *Gözler: Sarkık göz kapaklarını yeniden şekillendirmek ve göz altı torbalarını almak *Yüz: Kırışıklıkları, yara veya akne izlerini ortadan kaldırmak *Saçlar: Saçsız bölgeleri kişinin kendi saçı ile kapatmak *Burun: Burnun şeklini değiştirmek *Karın bölgesi: Karın bölgesini sıkılaştırmak Kozmetik cerrahi, görünüşünüzü iyileştirmenize yardımcı olabilir, ancak herkese uygun bir uygulama değildir. Operasyondan önce neleri düşünmeniz gerektiğini, iyi bir cerrahı nasıl bulabileceğinizi ve hangi sorular üzerine yoğunlaşacağınızı bilmelisiniz. Plastik cerrahi, cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemleri barındıran, plastik cerrahinin bir alt alanıdır. Eğer görünüşünüzden memnun değilseniz, kozmetik cerrahi daha iyi görünmenize ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Ancak, plastik cerrahi bazı riskleri ve dezavantajları bünyesinde taşır. Eğer bu operasyonu yaptırmak istiyorsanız, bilmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir. Kozmetik ya da estetik cerrahi, normal olarak fonksiyonlarını yerine getiren ancak görünüşünden memnun olmadığınız beden bölgelerinizin yeniden şekle sokulmasını sağlar.

Kozmetik cerrahiye başvurmadan önce şunları düşünmenizde fayda görülmektedir.

  • Beklentileriniz: Gelişmeyi beklemelisiniz, mükemmel olmasını değil. Kozmetik cerrahinin sizi bir film yıldızına dönüştürmesini bekliyorsanız, hayal kırıklığına uğramanız çok olasıdır. Güçlü ilişkiler kurabilmek, terfi alabilmek veya sosyal hayatınızı geliştirebilmek için tüm umutlarınızı kozmetik cerrahiye bağlamayın.
  • Masraflar: Kozmetik cerrahi, sosyal sigortalar kapsamında karşılanmamaktadır. Prosedürün karmaşıklığına bağlı olarak, cerrahinin masrafları yüzlerce veya binlerce lirayı bulabilmektedir. Ayrıca, operasyon sonrası bakım ve yeniden operasyonların getireceği harcamaları da hesaba katmanız gerekmektedir.
  • Riskler: Sonuçtan memnun kalmama, herhangi bir kozmetik cerrahi sonrasında ortaya çıkabilecek yaygın risklerden biridir. Aşırı kanama veya operasyon bölgesinde oluşabilecek enfeksiyonlar gibi cerrahi komplikasyonların ortaya çıkması da bir başka risk oluşturmaktadır.
  • İyileşme: Kozmetik cerrahi sonrası iyileşme, günler haftalar hatta aylar alabilmektedir. Bu süreçte oluşabilecek fiziksel etkileri ve bunların kişisel ve meslek hayatınızı nasıl etkileyebileceğini de hesaba katmanız gerekmektedir.

Ayrıca, eğer sigara kullanıyorsanız,

doktorunuz komplikasyonları önlemek için operasyondan bir ay öncesinde ve iyileşme süreci boyunca sigarayı bırakmanızı önerecektir. Eğer estetik cerrahi kararını verdiyseniz, cerrahınızı da bu süreçte seçmeniz gerekecektir. Yaptıracağınız cerrahini alanında daha önceden çalışmış, uzmanlığını bu alanda almış ve tecrübe sahibi cerrahları seçmeniz, operasyondan en iyi faydayı alabilmenizi sağlayacaktır. Eğer genel anestezi gerektiren bir operasyon yaptırmayı düşünüyorsanız, anestezi ekibinin yetkili olmasına, oluşabilecek komplikasyonlar açısından acil müdahale ünitelerinin gelişmiş olmasına dikkat etmeniz önerilmektedir. Eğer operasyonu yaptırmak üzere başvuracağınız cerrahları aklınızda birkaç taneye düşürebildiyseniz, belirlediğiniz cerrahlardan randevu alıp değerlendirme talep etmeniz yararınıza olacaktır. Konsültasyon sırasında uzman hekim değiştirmek istediğiniz beden bölgenizde ayrıntılı bir inceleme başlatacak, aynı zamanda medikal öykünüzü, varsa kronik hastalıklar ve kullandığınız ilaçlarınızın ayrıntılı bilgisini alacaktır. Aynı zamanda operasyondan ne beklediğinizi de cerrahınız ile açık şekilde tartışmanız iyi olacaktır. Bu görüşmede cerraha aşağıdaki soruları sorabilirsiniz: * Yaptırmak istediğim estetik ameliyat için uygun muyum? Uygun değilse nedeni nedir? * Düzeltmek istediğim bölge için estetik ameliyattan başka yol var mıdır? * Bu prosedürü kaç kere uyguladınız? Sonuçlar nelerdi? * Prosedürü ve sonuçları daha iyi anlayabilmem için ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflardan örnek gösterebilir misiniz? * İstediğim estetik değişim tek bir operasyon ile oluşabilecek mi yoksa birden fazla prosedüre ihtiyaç var mı? * Cerrahi opsiyonları nelerdir? Her birinin avantaj ve dezavantajları nelerdir? * Sonuçta oluşacak değişim kalıcı mı? * Hangi anestezi yöntemini kullanacaksınız? Bu durum beni ne şekilde etkileyecek? * Hastanede yatmam gerekecek mi? Gerekecek ise süresi ne kadar? * Estetik cerrahi sonrası olası komplikasyonlar nelerdir? * Estetik ameliyat sonrası gelişimim nasıl takip edilecek? Estetik ameliyat sonrasında nasıl bir bakıma ihtiyacım olacak? İyileşme süreci ne kadar sürecek? * Estetik ameliyatın bana maliyeti ne kadar olacak? Bu ve benzeri soruları doktorunuz ile ne kadar iyi tartışabilirseniz, ameliyattan alacağınız sonuçlar konusundaki memnuniyetiniz o kadar iyi olacaktır. Tüm bunların yanında, hatırlamanız gereken şey şu ki, tüm bu soruları sorup kendinize en uygun doktoru bulsanız bile, estetik ameliyat yaptırma kararı sizin kararınız olacaktır. Dolayısı ile doktorunuz ile iyi bir iletişiminizin olmasına ve verdiğiniz karar yolunda yapmanız gerekenleri yapacağınıza emin olmalısınız.
Avatar

admin

Şu Tarihten Beri Yazarımız:  17 Ağustos 2018