Göğüs Büyütme Ameliyatı

  1. Ana Sayfa
  2. Estetik Cerrahi
  3. Göğüs Büyütme Ameliyatı
gogus-buyutme
Göğüs büyütme ameliyatı, göğsü büyütmek veya şekle sokmak için yapılan bir operasyondur.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nedir?

Göğüs büyütme ameliyatı, meme veya göğüs kaslarının altına implant yerleştirilmesi ile gerçekleştirilmektedir. İmplant, sterilize edilmiş tuzlu su veya silikon ile doldurulmuş bir kesedir. Göğüs büyütme ameliyatı, cerrahi müdahaleye uygun özel kliniklerde veya hastane ortamında yapılabilmektedir. Bir çok kadın hasta, ameliyat sırasında genel anestezi alarak uykuda ve ağrısız şekilde süreci tamamlamayı tercih etmektedir. Lokal anestezi denilen bölgesel uyuşturma yöntemi kullanıldığında ise, ameliyat sırasında kişi uyanık olmakta ancak göğüs bölgesi tamamen uyuşturulduğu için hiç bir acı hissetmemektedir. İmplantların göğse yerleştirilmesi için kullanılan çeşitli yöntemler bulunmaktadır: *En yaygın olan yöntemde, cerrah memenin altından küçük bir kesik açarak implantı derinin altına yerleştirmektedir. Eğer genç ve zayıfsanız ve daha önce çocuk doğurmadıysanız yara izinin memenin altında daha görünür olması olasıdır. *İkinci yöntemde implant, kolun altından açılan küçük bir kesinin içinden memeye yerleştirilmektedir. Bu yöntemde cerrahlar genelde endoskopi kullanmaktadırlar. Bu yöntemde göğüs çevresinde görülen bir yara izi olmaz ancak kol altında yara izi kalabilmektedir. *Diğer bir yöntemde, cerrah meme ucunun çevresindeki koyu renkli bölgede bir kesik açarak implantı buradan yerleştirmektedir. Bu metodun kullanımı sonrası, emzirme konusunda sıkıntılar yaşayabilir ve meme ucunda his kaybı yaşayabilirsiniz. *Son olarak, göbek deliğinden açılan bir kesik yolu ile endoskopik cihaz yardımı ile implantın yerleştirilmesi de mümkün olmaktadır. Bu yöntemde implant yerleştirildikten sonra için doldurulmaktadır. İmplantın ve yerleştirme şeklinin farklılaşmasına bağlı olarak aşağıdaki faktörler de farklılaşabilmektedir; *Ameliyat sonrası hissedilen ağrı *Göğsün görünümü *İmplantın ileriki zamanlarda zarar görmesi riski *Ameliyat sonrası doktor kontrollerinde mamogarfi çekimindeki zorluklar Tüm bunları değerlendirmek ve sizin için en uygun yönteme karar vermek konusunda cerrahınızdan yardım istemeniz faydalı olacaktır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Neden Yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatı göğsün hacmini artırmak üzere yapılır. Bazı durumlarda, göğsün yalnızca hacmi değil şekli de değiştirilir. Eğer göğüs büyütme ameliyatı yaptırmayı düşünüyorsanız cerrahınız ile görüşmeniz, nasıl görünmek istediğinizi ve hangi sonuçlar ile mutlu olacağınızı ayrıntılı olarak açıklayın. Ve unutmayın göğüs büyütme ameliyatından mükemmellik değil gelişme bekleyin.

Göğüs Büyütme Ameliyatının Riskleri nelerdir?

Anestezi ve ameliyat ile ilgili genel riskler: *İlaçlara verilen reaksiyon *Nefes alma problemleri *Kanama *Kan pıhtılaşması *Enfeksiyon Göğüs Büyütme Ameliyatına özgü riskler: *Emzirmede zorluklar *Meme ucu bölgesinde his kaybı *Küçük yara izleri *2 göğsün farklı boyutlarda olması *İmplantın zarar görmesi veya akması *Birden fazla ameliyat gerekmesi durumları Ameliyattan sonra bazı kişilerde, implantın çevresinde yara izinden oluşan bir kapsül benzeri yapı oluşur. Bu kapsül implantın yerine yerleşmesine yardımcı olacaktır ve normaldir. Ancak bazı durumlarda bu kapsül çok büyür ve göğsün şeklinin değişmesine, memenin üstündeki deri tabakasının sertleşmesine veya acıya yol açabilir. Göğüs büyütme ameliyatının duygusal risklerinden biri olarak, göğsünüzün beklediğiniz gibi olmaması veya mükemmel görünmemesi karşısında yaşadığınız duygular olabilir. Veya çevrenizdeki insanların bedeninizdeki bu değişikliğe verdiği tepkiden memnun kalmayabilirsiniz.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Şu gibi durumların olması durumunda doktorunuza söyleyiniz; *Ameliyat öncesinde gebe kalmış olma riskiniz varsa * Düzenli kullandığınız reçeteli veya reçetesiz ilaçlarınız, farklı bitkisel tedaviler, kronik hastalıklarınız varsa Ameliyat Öncesi Günlerde: *Göğüs ameliyatı öncesinde mamogram veya göğüs röntgeni çektirmeniz gerekebilir. Plastik cerrah rutin bir kontrol yapacaktır. *Ameliyattan birkaç gün öncesinde, aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin), warfarin (Coumadin) gibi kan sulandırıcı ilaç kullanımını azaltmanız veya bırakmanız gerekmektedir. *Ameliyat günü de dahil olmak üzere kullanmak zorunda olduğunuz ilaçları cerrahınıza sormalısınız. *Eğer sigara kullanıyorsanız, bırakmaya çalışın. Sigara içmek, solunum problemleri gibi riskleri artırarak ameliyat sonrası komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Sigarayı bırakmak için sağlık personelinden yardım alabilirsiniz. Ameliyat gününde: *Genellikle ameliyattan önceki gece, geceyarısından sonra bir şey yiyip içmemeniz size söylenecektir. *Cerrahınızın vermiş olduğu ilacı az bir su ile için. *Rahat ve önden düğmeli veya fermuarlı kıyafetler giyin veya yanınızda getirin. Rahat giyilebilecek ve yumuşak bir iç çamaşırını yanınızda bulundurun. *Hastaneye zamanında gelin.  Ameliyat Sonrasında: *Ameliyattan sonra anestezinin etkisi geçtikten, yürüyüp su içebildikten ve tuvalete çıkabildikten sonra hastane çıkışınız yapılabilir. *Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında meme çevresi ve göğsünüz gazlı bez ile sarılı olacaktır. Çıkabilecek sıvıları boşaltmak amacı ile meme ucuna yerleştirilen bir tüp olacak ve bu tüp ameliyattan sonraki 3 gün içerisinde çıkarılacaktır. *Cerrahınız ayrıca ameliyattan 5 gün sonrasında göğse masaj yapmanızı tavsiye edebilir. Yapılan bu uygulama, implantın çevresindeki kapsülün sertleşmesini engelleyebilir. Ancak bunu yapmadan önce doktorunuza mutlaka sormalısınız.

Göğüs Büyütme Ameliyatının Prognozu/ İyileşme Seyri Nasıldır?

Bir çok hasta, bu operasyondan oldukça memnun olmakta ve iyi sonuç almaktadır. Kendiniz ve görünümünüz hakkında daha iyi hissetmeniz çok olasıdır. Ayrıca, ameliyat kaynaklı ağrı ve deri sorunları bir süre sonra iyileşecektir. Ameliyat sonrası birkaç ay, göğsünüzü şekillendirmek için destekleyici çamaşır kullanmanız gerekebilir. Göğüs Büyütme Ameliyatının Alternatif İsimleri: Meme büyütme cerrahisi, meme implantı, göğüs implantı, mamoplasti
Avatar

admin

Şu Tarihten Beri Yazarımız:  17 Ağustos 2018