Arzulanan Kadın & Erkek

  1. Ana Sayfa
  2. Psikolog
  3. Arzulanan Kadın & Erkek
RESİM
Yine bir Pazar sabahı acil telaş laptopumu açıp siz değerli okuyucularıma bir tespitimi söylemek istiyorum. Bugün yine bildiklerinizi değiştirecek kendinizi ve karşı tarafı defalarca sorgulayacağınız yazımla birlikteyim. İnsanların çoğu sofrasının, özelinin ve eşyalarının bilinmesini ister, oysa akıl ve zekâ geliştikçe insanda BİLİNME ARZUSU azalır. Gelişmemiş zekâlar mal, mülk gösterişle başkalarını kıskandırarak kendilerini yüceltirken, gelişmiş zekâlar yüceltilmeyi bilgiye, hakikate yöneltir Peki, bu BİLİNME ARZUSU, Çoğumuz ünlü kişilerin daha çekici geldiklerini söyleriz. Bu konuda onlara ilgi duyar hatta hatta onların giyim kuşam ve yaşam tarzlarını birebir uygularız. Yapılan araştırmalara göre ilişkide kadınlar/erkekler daha çok esrarengiz kişilerin yani bilinme arzusu olmayan insanların daha çok çekici bulduklarını söylerler. Bilinme arzusu olmayan insanlar günümüz tabiriyle daha cool ve daha sakindir. Bu tür kişiler maddeye önem vermez,  daha çok detaylarda görür kişileri. Genellikle partnerleri her dateinde (Buluşma) ona şapkadan tavşan çıkaracakmış gibi bakarlar. Aynı zamanda kafalarında büyük planlar kurar ve bunu uygulamak için sabıra ve zamana itaat ederler. İşlerini zora sokmamak için kimseye bilgi vermez, adımlarını çok sağlam ve dikkatli atarlar. Bu onların heyecanlarından dolayı değildir aksine rahat davrandığındandır. Heyecan duygusu onların en büyük kartıdır. HEYECAN duygusunun kaybolması ilişkide zamanla kişiler arası monotonluğa yol açmaktadır. Bir tür hissizlik ve sadelik ile devam edilen ilişkilerin bitmesi ani ve hızlıdır. Aslında yine tamda burada bilinme arzusu devreye giriyor. Eğer ilişkilerimizde bilinme arzusunu saklarsak monotonluktan ve sadelikten uzak olur daima partnerimizi ilişkiye bağlı tutarız. Zaten hepimizin istediği de aslında budur daima ilk günkü gibi bizi sevmesi, sarılması ve öpmesidir. Bunu yapmak başlangıçta partnerinize garip gelebilir ya da ona sıkıcı gelebilir. Ama ilişkinin her anlamda uzun ve tutkulu olması açısından büyük bir faydası vardır. Kimileri için her ne kadar zor ve uğraştırıcı gelse de Bilinme arzusu yaşadıkça ve tattıkça aslında sizi daha değerli ve benlik seviyesi yüksek bir insan haline getireceğinden emin olabilirsiniz. Partnerinizin sizin olan ilgisi gün ve gün arttıkça size bunu hissettirecek hatta ve hatta bozulan ya da evliyken devam eden ilişkiniz daha da alevlenecektir. Bilinme arzusu bir karakter değil bir davranış biçimidir aslında. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise karşımızdakine şu mesaj verilmemeli: Her sürprizi ben yapıyorum ya da ilişkinin gövdesi, kolu bacağı benim ben olmazsam olmaz türünde davranışlar bizi partnerimiz tarafından bir yanılgıya uğratabilir. Bu yüzden olabildiğince hassas davranmanız sizin faydanıza olacaktır.
Avatar

psikologbarisyilmaz

Şu Tarihten Beri Yazarımız:  8 Temmuz 2019

İstanbul Haliç Üniversitesinden Mezun olmasıyla birlikte Lisans eğitimi boyunca da bir çok alanda staj yapmış, bir çok projede yer almıştır. Eğitim sürecinden bu yana radyo kanalları ve Tv programlarında psikoloji üzerine sohbetler yapmaktadır. Eğitim hayatı esnasında istanbulun köklü kurumlarından Balıklı Rum Ruh ve Sinir Hastanesinde psikoz servisinde bipolar, mani, şizofren ve madde bağımlı hastalarının vaka görüşmelerine gözlemci olarak katılıp, stajyer psikolog olarak hastanede görev almıştır.
“Şimdi”nin gücüne inanan Yılmaz, kurucusu olduğu, Bakırköy’de bulunan İstanbul Psikoloji Atölyesinde bireysel terapi, evlilik terapisi, alanlarında psikolog olarak çalışmalarına devam etmektedir. Psikoloji ona göre ; daima insanları anlamaya ve onların hayatlarına dokunmaya çalışmak olduğunu inanmıştır. Eğitimin ömür boyu devam eden bir süreç olmasıyla birlikte psikoloji seminer ve konferanslarına devam etmektedir. Kullandığı metod ve yöntemler günümüzün en modern ve mutlak çözüm odaklı olması terapilerinde ki önemli husustur.Alanında ün yapmış isimlerden aldığı eğitimleri çift terapisi uygulamalarında bütünleştiren Yılmaz, çiftlerle çalışırken ağırlıklı olarak bilimsel araştırma sonuçlarına dayanarak oluşturulan Gottman metodunu kullanmaktadır. Aynı zamanda ileri derecede İngilizce ve orta derecede Portekizce ve İspanyolca dillerine hakimdir.